Інформація від Васьківського районного відділку ГУ ДСНС України в Київський Області

«Про протипожежний стан та загибель

людей на пожежах міста Васильків та

Васильківського району за перше півріччя 2018 року»

 

 

За результатами проведеного аналізу впродовж 2018 року стану з пожежами та наслідками від них станом на 26.08.2018 р., на території Васильківського району зареєстровано 153 пожеж, міста Васильків зареєстровано 70 пожеж, загалом зареєстровано 223 пожежі, що становить 57% в порівнянні з 2017 роком, зареєстровано 393 пожежі. Стосовно розподілу кількості пожеж за об’єктами виникнення, то найбільша кількість пожеж виникло у житловому секторі 84, що становить 38% від загальної кількості зареєстрованих пожеж, пожеж сміття на відкритій території 46, становить 20%, пожеж трав’яного настилу 70, становить 32%, пожеж в приватних автомобілях 17, становить 8 %, пожеж на підприємствах та організаціях 6, становить 2%.

Таким чином, більше 52% від загальної кількості, зареєстрованих на території району, є пожежі в екосистемах, а саме трав’яного настилу, сміття на відкритій території.

Матеріальні втрати від пожеж 26 млн. 607,656 тис. грн., з них прямі збитки 8 млн. 927,896 тис. грн., побічні 17 млн. 679,76 тис. грн.

В наслідок негативних наслідків пожеж загинуло 8 людей та 3 травмовано, коли в 2017 році загинуло 9 людей та 6 травмовано за рік.

Основним причинами пожеж залишаються порушення правил експлуатації електроприладів, перевантаження внутрішньої електромережі, необережне поводження з вогнем осіб в нетверезому стані та під час випалювання сміття та сухої трави. Суттєвим чинником не належного оперативного реагування на місце виклику пожежно-рятувальних підрозділів являється значний час прямування до місця виклику у зв’язку з віддаленістю населених пунктів, що значно перевищує радіус обслуговування наявних пожежно-рятувальних підрозділів, також відсутність в них місцевої пожежної охорони з пожежною технікою. На сьогоднішній день один пожежно-рятувальний підрозділ знаходиться в місті Васильків, та 3 пожежно-рятувальні підрозділи знаходяться в Васильківському районі (смт Глеваха, смт Калинівка, смт Гребінки) при розрахунковій кількості на Васильківський район потрібно створити 31 пожежно-рятувальний підрозділ, для якісного та своєчасного виконання функціональних обов’язків для гасіння пожеж та ліквідації наслідків природного та техногенного характеру.  На озброєнні міста Васильків та васильківського району в пожежних підрозділах знаходяться 11 одиниць спеціальної техніки, одна з них 1 автодрабина.

Велике занепокоєння та пожежонебезпечне становище складається в таких сільських радах як Плесецька сільська рада, Дзвінківська сільська рада, частина Глевахівської селищної ради, в складі яких знаходяться декілька населених пунктів де відсутня місцева пожежна охорона з пожежним депо і які знаходиться за залізничним переїздом, що значно ускладнює оперативне реагування та своєчасне прибуття до місця виникнення надзвичайної ситуації в разі їх виникнення під час того як переїзд перекритий.

Васильківський районний відділ Головного управління ДСНС України у Київській області занепокоєний станом забезпечення населених пунктів пожежними депо, створенням місцевої пожежної охорони (МПО) та мережами протипожежного водопостачання про що постійно інформуються місцеві органи самоврядування.

Для належного оперативного реагування на пожежі та надзвичайні ситуації радіус обслуговування пожежних депо відповідно до вимог примітки 15 пункту 6.1 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень» для об’єктів житлового та громадського призначення становить 3 км по дорогах загального користування. Таким чином більшість населених пунктів знаходяться за межами нормативного радіусу обслуговування наявних пожежно-рятувальних   підрозділів.

За умови розміщення в межах зон обслуговування пожежних депо багатоповерхових будинків з умовною висотою більше 9 м відповідно до вимог пункту 6 додатка 3.1 ДБН 360-92** в пожежних депо крім основної пожежної техніки (автоцистерн та авто насосів) необхідно передбачати розміщення спеціальної пожежної техніки (автодрабин та автопідйомників) з висотою підйому не менше умовної висоти будинків, що вона обслуговує. При цьому для висотних житлових та громадських будинків з умовною висотою від 73,5 м до 100 м відповідно до вимог пункту 9.3   ДБН В.2.2-24:2009 «Будинки і споруди. Проектування висотних житлових і громадських будинків» відстань від них до пожежного депо повинна становити не більше 2 км. Станом на 2018 рік такі населені пункти як смт. Глеваха, смт. Гребінки, смт. Калинівка, смт. Дослідницьке, с. Іванковичі де присутні багатоповерхові житлові будинки але відсутня спеціальна техніка (автодрабин та автопідйомників) чи взагалі пожежне депо з основною технікою (автоцистерн та автонасосів).

Радіус обслуговування пожежними депо промислових об’єктів визначається відповідно до вимог пункту 3.37 СНиП ІІ-89-80 «Генеральные планы промышленных предприятий» та пункту 3.31 ДБН Б.2.4-3-95 «Генеральні плани сільськогосподарських підприємств» в залежності від категорій підприємств з вибухопожежної та пожежної небезпеки. Для підприємств з категорій вибухопожежної та пожежної небезпеки А, Б та В радіус обслуговування пожежних депо 2 км по дорогах загального користування; для підприємств категорій Г та Д –4 км. Категорії вибухопожежної та пожежної небезпеки визначаються відповідно до НАПБ Б.03.002-2007 «Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою».

У відповідності до вимог пункту 13.3.4 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування» розміщення джерел протипожежного водопостачання повинно забезпечувати обслуговування ними об’єктів містобудування радіусом не більше 200 м.

Поряд з тим, відповідно до вимог пунктів 2.1.1, 2.2.2 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» заходи із забезпечення протипожежного водопостачання, будівництва пожежних депо та організації пожежної охорони виконуються у першу чергу забудови території.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов’язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури   населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

Проте передбачені проектами містобудівної документації заходи, щодо забезпечення населених пунктів пожежними депо та створення МПО та мережами протипожежного водопостачання не впроваджуються сільськими, селищними радами під час розбудови населених пунктів.

З метою забезпечення належного рівня безпеки людей, пропонуємо активізувати роботу щодо, створення МПО з будівництвом пожежних депо в населених пунктах, які не входять в радіус обслуговування наявних пожежних підрозділів, створення добровільних пожежних дружин в організаціях та установах. Розглянути питання щодо придбання спеціальної пожежно-рятувальної техніки (пожежного автомобіля). Додатково розмістити пожежні гідранти (за наявності зовнішніх мереж водогону), де розміщений житловий сектор більше 200 м від наявних пожежних гідрантів чи при наявності природних водоймищ (в сільській місцевості), обладнати їх пірсами з приймальними колодцями для забору води пожежними автомобілями. Встановити вказівники найменувань вулиць в населених пунктах.

 

Інформуємо до відома.

 

Начальник Васильківського РВ

ГУ ДСНС України у Київській області

підполковник служби цивільного захисту                                       О.М. Сук