Васильківський район. Історична довідка.

На території сучасного Васильківського району людина проживає ще з сивої давнини.

 bb011ef264d4

 Відомі численні пам’ятки епохи бронзи (II тис.до н. е.) поблизу населених пунктів Застугна, Погреби, Глеваха, Іванковичі, Лосятин, Мар’янівка. На берегах Стугни залишились скіфські пам’ятки. На території Васильківщини скіфи залишили рештки поселень та загадкові кургани — могили: «Чортиха»«Переп’ятиха», «Три брати» (с. Погреби, с. Мар’янівка, смт. Глеваха).

Археологічні знахідки свідчать, що вже в IV–III тис. до н. е. на території району були поселення трипільської цивілізації.

Поселення (городища) наступних культур часто успадковували місця розташування посередніх. На території району в долині р. Стугни знайдені поселення ранньослов’янських зарубинецької (II ст. н. е.) та черняхівської (IV ст. н. е.) культур. Вони знайдені поблизу Гребінок, Великої Вільшанки. У літописах XI століття згадуються загадкові Змієві вали. Ці вали (насипи висотою 6-8 м і шириною 14-16 м) простяглися через всю Україну на межі лісу і лісостепу як захисні споруди.

За Великого князя київського Володимира Святославича на Васильківщиніблизько 988 року був заснований Василев (нині Васильків) – одне з п’яти найбільших міст Київської Русі домонгольської доби та одне з десяти найбільших міст Європи того часу. В цей час також на відстані 5 км від Василева була зведена фортеця Новгород Малий та по лівому березі р. Стугни Змієві вали.

В добу Київської Русі через Васильківщину проходив торгівелький шлях з Русі в Європу.

0pimonenko_senokoshar

Представники Васильківщини в роки Хмельниччини боронили Україну від поляків і в складі Васильківської козацької сотні та Київського козацького полку.

Козацькі поселення цього часу на Васильківщині були в с. Рославичі та с. Лосятин. Підтвердженням цьому є городище «Замковище» на р. Рут, нині р. Протока, в с. Лосятині. З покоління передається легенда про те, що саме тут існувало козацьке укріплення. Крім того, в с. Рославичі був мідний церковний дзвін, подарований рославицьким козакам гетьманом М.Потоцьким.

За архівними даними Васильківський повіт згадується ще в 1782 році при створенні Київської губернії, а 1797 року його повітовим центром стає місто Васильків.

У липні 1921 року Васильків віднесено до категорії селищ міського типу, в 1923 році він став райцентром.